Jak wybrać podkłady chłonne na łóżko?
Jak wybrać podkłady chłonne na łóżko?

Podkłady jednorazowe to bardzo skuteczna pomoc przy sączących i trudno gojących się ranach, problemach z nietrzymaniem moczu, niepełnosprawnościach ograniczających samodzielne poruszanie się. Podkłady higieniczne przydają się w pielęgnacji osób starszych lub chorujących na przeróżne choroby w tym, zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory pęcherza moczowego, stwardnienie rozsiane czy alzheimera. Wszystkie te choroby łączy jeden objaw zwany inkontynecją.  Inkontynencja to niekontrolowane wydalanie moczu lub kału. Inkontynencja sama w sobie nie jest chorobą, lecz skutkiem choroby. Objawy inkontynecji mogą pojawić się również po porodzie i ciąży, przy nadmiernym obciążeniu miednicy. Z nietrzymaniem moczu możemy również spotkać się w okresie menopauzy (u kobiet), po urazach kręgosłupa, zabiegach chirurgicznych lub w przypadku problemów związanych z psychiką.  

 

Zdrowa dorosła osoba w ciągu doby oddaje od 1 do 2,5 litra moczu. Jeśli ilość oddawanego moczu spadnie poniżej 400 ml, to mówimy o skąpomoczu. W przypadku zatrzymania oddawania moczu, czyli ustania mikcji, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Stan taki prowadzi do zatrucia organizmu. W przypadku oddawania często i dużych ilości moczu, mówimy o wielomoczu. Wtedy ilość przekracza 2,5 - 3 litry na dobę. Wielomocz może być objawem wystąpienia stanów chorobowych jak zapalenie pęcherza, bakteryjnych infekcji układu moczowo-płciowego. Szczególny problem wielomocz stanowi u osób leżących. Pomoc w takich przypadkach stanowią podkłady chłonne. 

 

Wybór odpowiednich podkładów na łóżko bardzo ułatwi opiekę nad chorą osobą. Może to być rodzic, podopieczny, senior, obłożnie chory lub osoba doświadczająca przejściowych problemów zdrowotnych. Na rynku do wyboru są dostępne jednorazowe podkłady chłonne różnych producentów. Są to wyroby medyczne jednorazowego użytku, ponieważ ich stosowanie wspiera proces leczenia pacjenta. Najlepiej sprawdzą się podkłady chłonne, które w warstwie chłonnej zawierają superabsorbent, który wiąże ciecz, zmieniając swoją postać z proszku na żel. Odpowiednia jego ilość chroni przed wilgocią i pozwala spokojnie przespać całą noc. Podkłady chłonne będą też pomocne podczas pielęgnacji osoby, w tym podczas mycia leżącej osoby oraz podczas zmiany pampersa. Zabezpieczą łóżko przed zalaniem czy zabrudzeniem.  

 

Przy wyborze podkładu chłonnego pomocne są poniższe pytania. Odpowiedź na nie pozwoli dokonać prawidłowego wyboru. 

1.Do czego będzie wykorzystywany podkład chłonny?

 1. opieka nad noworodkiem,
 2. opieka nad niemowlakiem,
 3. opieka nad dzieckiem,
 4. opieka nad chorym dzieckiem,
 5. w czasie połogu
 6. opieka nad żoną po porodzie,
 7. opieka nad osobami starszymi,
 8. opieka osoby obłożnie chorej

2. Co chcemy zabezpieczyć w celu utrzymania czystości?

 1. łóżko domowe,
 2. łóżko szpitalne,
 3. łóżko rehabilitacyjne,
 4. krzesło lub fotel,
 5. wózek inwalidzki,

3. Jaką powierzchnię chcesz zabezpieczać?

 1. małą,
 2. dużą.

4. Jaka ilość płynów występuję?

 1. mała
 2. duża

 

Podkłady chłonne możemy zakupić w wersji: 

a) ekonomicznej w rozmiarach i chłonności: 45x60 cm - 400ml (0,4 litra), 60x60 cm - 800ml (0,8 litra), 60x90 cm - 1150ml (1,15 litra) lub 1750 ml (1,75 litra);

b) superchłonnej w rozmiarach 80x100 cm - 2500ml (2,5 litra), 100x150 cm - 4000ml (4 litry), 100x200cm - 6000ml (6 litrów), 100x230cm - 7000 ml (7 litrów)

Dzięki takiej różnorodności wymiarów i absorpcyjności możemy precyzyjnie określić, jaki podkład będzie dopasowany do naszych potrzeb. 

 

Duże podkłady wysokochłonne (100x200cm i 100x230cm) będą idealne na całe łóżko. Nie będą się ściągały podczas snu, więc będą prawidłowo zabezpieczać łóżko i zachowają swoje właściwości chłonne. Takie podkłady pozwalają na przesuwanie chorego w trakcie zabiegów pielęgnacyjnych i podczas oklepywania pleców. Podkłady superchłonne wykonane są z pięciu warstw: dwóch warstw włókniny, folii, pulpy celulozowej oraz superabsorbentu. Taka kompozycja laminatu zapewnia wytrzymałość z jednoczesnym komfortem osoby użytkującej podkład. Zastosowana w podkładzie folia zabezpiecza przed przeciekaniem płynów, a superabsorbent zwiększa chłonność podkładu. Dzięki temu po 5 sekundach od zmoczenia, po wchłonięciu płynów podkład pozostaje suchy na powierzchni. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania odparzenia skóry. Rozmiar powierzchni chłonnej jest mniejszy od rozmiaru całkowitego podkładu o 5 centymetrów. Obszar wokół warstwy chłonnej nazywany jest "zakładkami" i zabezpiecza przed przesuwaniem wkładu chłonnego. Podkłady superabsorpcyjne na łóżko w zależności od rozmiaru wchłaniają od 2500 ml do 7000 ml płynów. Duże podkłady pakowane są pojedynczo w opakowanie foliowe, dzięki czemu w sposób higieniczny możemy zabrać je do szpitala lub do samochodu podczas transportu osoby chorej. Podkłady te polecane są tam, gdzie istotny jest dla nas wysoki komfort użytkowania oraz wysokie parametry chłonności, w tym duża ilość wchłanianych płynów i szybkość ich wchłaniania. Z tego względu doskonale sprawdzają się w opiece hospicyjnej, a także w trakcie operacji do zabezpieczania stołów operacyjnych. Ze względu na zastosowane materiały, podkłady te są droższe od ekonomicznych, jednak posiadają nieporównywalnie lepsze walory użytkowe, co przekłada się na komfort użytkowania. 

 

Małe podkłady chłonne sprawdzą się, gdy u osoby została zachowana częściowa kontrola wydalania. Wtedy zabezpieczamy materac tylko w zagrożonej strefie, tak aby zapewnić jak największy komfort osobie chorej. Małe podkłady chłonne na łóżko wykonane są z trzech warstw: włókniny, folii, pulpy celulozowej z mikro granulkami. Małymi podkładami higienicznymi możemy zabezpieczać nie tylko łóżko, ale również fotele, wózki inwalidzkie czy strefy zmiany opatrunku. Podkłady w wersji ekonomicznej charakteryzują się atrakcyjną ceną ze względu na wymiary i ilość zastosowanych materiałów. W zależności od rozmiaru wchłaniają od 400 ml do 1750 ml. Małe podkłady pakowane są zazwyczaj po 30 sztuk w opakowaniu, jedyny wyjątek stanowią podkłady o wymiarze 60x90 cm 1150 ml, które są w opakowaniach po 5 sztuk. Dzięki temu umożliwiają testowanie produktu lub łatwe zabieranie podkładów w podróż, do szpitala i inne miejsca.  

 

Podkłady chłonne chronią przed wilgocią, bakteriami oraz alergiami. Ich budowa pozwala na cyrkulację powietrza, dzięki czemu zapobiegają infekcjom. Podkłady higieniczne pomogą w procesie pielęgnowania pacjenta leżącego lub podopiecznego mającego problemy z popuszczaniem moczu. Dzięki podkładom nasi bliscy otrzymują komfort oraz wysoką higienę osobistą.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl