Pielęgnacja piersi podczas laktacji
Pielęgnacja piersi podczas laktacji

Na początku wpisu wyjaśnię Ci co to tak właściwie są wkładki laktacyjne. 

Wkładka laktacyjna czyli ochronna wkładka do karmienia. Wykonana jest z tkaniny lub materiału kompozytowego. Taką wkładkę umieszcza się między biustonoszem a brodawką. Stosując wkładkę laktacyjną chronimy odzież przed wyciekającym mlekiem, co wpływa na nasz komfort i samopoczucie w okresie karmienia piersią.

Kiedy powinnaś zastanowić się nad zakupem wkładek laktacyjnych?

Wtedy, kiedy Twój organizm produkuje więcej mleka niż potrzebuje Twoje dziecko, może dojść do wycieków mleka. Wyciek mleka możliwy jest również podczas wzmożonych emocji lub wysiłku fizycznego. 

Abyś czuła się komfortowo polecam Ci zakładać wkładki laktacyjne: 

  • W końcowej fazie ciąży i w pierwszych dniach po porodzie (w pierwszych dniach należy wybrać grubsze wkładki, później obserwując swój organizm stopniowa zmieniać na cieńsze);
  • Jeśli piersi produkują za dużą ilość mleka;
  • Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego;
  • Jeśli sutki są obolałe (wtedy użyj wkładek hydrożelowych, ponieważ wkładki te zostały stworzone do łagodzenia bólu oraz niwelowania siniaków). 

 

Na rynku mamy dostępne wiele rodzajów wkładek laktacyjnych. Wybierając je, musimy kierować się swoimi potrzebami, stylem życia, podejściem do ekologii oraz ceną. Praktycznie każdy rodzaj wkładek znajdziemy również w różnych kształtach – jest to jednak sprawa indywidualna każdej kobiety. Najlepiej kupić na początek pojedyncze wkładki w różnych kształtach i przetestować wygodę ich noszenia. 

  • Jednorazowe wkładki laktacyjne - przeznaczone są do jednorazowego użytku, dzięki czemu są wygodne w użyciu. Zazwyczaj wykonane są z przewiewnego i oddychającego materiału, posiadają przylepiec, który utrzymuje wkładkę w odpowiednim miejscu. Przy wyborze wkładek należy unikać tych zawierających plastik, który stosowany jest aby uniknąć przesiąknięcia. Nie przepuszcza on powietrza przez co jesteśmy bardziej narażone na infekcje grzybicze oraz podrażnienia piersi. Minusem stosowania jednorazowych wkładek laktacyjnych jest także kwestia finansowa.
  • Wielokrotnego użytku wkładki laktacyjne – na rynku możemy znaleźć mnóstwo takich wkładek poczynając od tych ekologicznych zawierających w składzie poliester, chłonny sojowy wkład i wodoodporny laminat poprzez wkładki bambusowe, kończąc na wkładkach wykonanych z poliestru i wiskozy lub bawełny. Jeżeli zdecydujesz się na używanie wkładek wielorazowych, musisz posiadać dużą ilość wkładek na zmianę. Sugeruje się kupowanie około 10 - 15 par wkładek do karmienia, tak aby zawsze posiadać czyste na zmianę. Wkładki te należy prać całkowicie osobno w delikatnym proszku. Należy je również bardzo dobrze wypłukać.
  • Hydrożelowe wkładki - tak już wspominałam wyżej są stworzone do łagodzenia bólu. Przed użyciem możemy je chłodzić w lodówce.
  • Silikonowe wkładki - sprawdzają się u kobiet aktywnych fizycznie, są cienkie i lepkie, dobrze przylegają do skóry, jednak nie działają w sposób podobny do poprzednio wymienionych wkładek. Posiadają tzw. „smoczek”, po naciśnięciu go zapobiegamy wyciekowi mleka. 

Jeżeli już zdecydowałaś się używać wkładek laktacyjnych, stosuj je zgodnie z instrukcją producenta zamieszczoną na opakowaniu.

Pamiętaj jednak, aby wymieniać wkładki zawsze, gdy są zbyt wilgotne. Nowe wkładki nakładaj na oczyszczone i wysuszone piersi, w ten sposób unikniesz potencjalnie powstających w wilgoci infekcji bakteryjnych. Wilgoć i temperatura w tym środowisku sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych, dlatego trzeba dbać, aby używać oddychających wkładek i regularnie wymieniać wilgotne wkładki laktacyjne.

 Wkładki laktacyjne oraz inne artykuły jednorazowe znajdziesz w zakładce HIGIENA DLA MAM.

Super, że przeczytałaś cały wpis!

Podziel się z nami swoimi doświadczeniami dotyczącymi wkładek laktacyjnych! Pomożesz w ten sposób, przyszłym mamom, wybrać idealne wkładki laktacyjne!

Zostaw po sobie komentarz, będzie mi bardzo miło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl